poniedziałek, 18 września 2023

Złote dni

Czasami to tylko kilka dni lub godzin, kiedy indziej tydzień, a nawet więcej, ale każdego roku nadchodzi taki czas, który nazywam: złote dni. Dzięki deszczom końca lata ziemia staje się wilgotna i miękka. Woda zmywa kurz z liści i korony drzew znów się zielenią. Świty są rześkie, ale dni jeszcze ciągle ciepłe. A o zmierzchu w górach wieje letni zachodni wiatr.

Ten czas lubię nazywać złotymi dniami, ponieważ barwą września jest złoto. W powietrzu migają złociste drobinki i gdy człowiek spogląda z góry na równinę, wydaje mu się, że krajobraz obsypany jest złotym pyłem. Lśni mgła, senne ogrody leniwie odpoczywają w powietrzu nasyconym wilgocią, powoli dojrzewa winorośl, jabłka stają się pieniste, a orzechy, migdały, brzoskwinie i śliwki nabierają smaku. Ziemia pławi się w złotym miodzie, światło słoneczne błyszczy jak żółta oliwa.

Béla Havas, Złote dni [w]: Księga gaju laurowego i inne eseje, przeł. Teresa Worowska, Wyd. Próby, Warszawa 2023

 


Stanisław Kamocki, Jesienny dzień

6 komentarzy:

 1. Ech, piękny to czas, ta końcówka września czy początek października. Ciągnie wtedy człowieka do lasu czy w góry.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię taką złotą jesień. Polską czy nie, ale złotą, jeszcze ciepłą, a już nie upalną, jeszcze kolorową, ale barwami stonowanymi, choć wielorakimi, jeszcze trochę zieloną, choć już żółto, rudo-brązowo- złotą. Z całym bogactwem zbiorów, które dobre gospodynie chcąc zatrzymać w czasie przetwarzają na konfitury, marynaty i kiszonki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś nie lubiłam jesieni, teraz lubię coraz bardziej, zwłaszcza taką, jaką opisujesz. Z jednej strony można cieszyć się wszelkimi zbiorami, z drugiej powolnym zasypianiem przyrody. Dla mnie taka aura (i temperatura) mogłaby trwać pół roku.;)

   Usuń