czwartek, 18 kwietnia 2024

Komiksowa Klara

[…] od tamtej pory marzy mi się, że narysuję arcydzieło, bande desssinée, które ludzie będą oglądać, śmiejąc się i płacząc, a ich okrągłe oczy wypełni najpiękniejszy podziw dla mnie.[…]

Bardzo lubię serię Wschodni Express za jej nieoczywiste wybory, świetne przekłady i wyróżniającą się szatę graficzną. Klara. Bande desssinée z pewnością jest właśnie taką nieoczywistą pozycją – litewska pisarka od pierwszych stron mami i zwodzi, poniekąd sygnalizując, że czytelnik wchodzi w jej historię dobrowolnie i na taryfę ulgową liczyć nie powinien.

Klara, gdzie indziej Klarcia, jeszcze w innych fragmentach Klarusia. Niby ta sama osoba, a miejsce i czas zdarzeń tak odległe, że można nimi obdzielić kilka bohaterek. I właściwie tak jest, ponieważ w powieści przenika się kilka fabuł i trudno dociec, czy euro-sierota z litewskiej wsi wyjechała na Zachód i pechowo zakochała się w przemytniku, czy raczej wiedzie niełatwe życie imigrantki w Brukseli, a może jest po prostu ambitną i kreatywną rysowniczką komiksów. To pomieszanie z poplątaniem daje dobry efekt i choć nie ma tu ilustracji z dymkami, całość ma w sobie wiele z komiksu: szybkie tempo, częste zmiany scenerii, a przede wszystkim awanturniczą opowieść z czarnym charakterem i dobrą wróżką wpisanymi we współczesny kontekst.

Autorka świetnie żongluje konwencjami, gatunkami i słowami, w niesztampowy sposób zderza Wschód z Zachodem, serwując przy okazji kilka dobrych mikrohistorii – doprawdy niesamowite, jak dużo dzieje się tu na zaledwie 116 stronach. Nie będę ukrywać – wsiąkłam w rozpędzony i rozbuchany świat Agnė Žagrakalytė, dawno nie czytałam czegoś równie świeżego.

____________________________________________

Agnė Žagrakalytė, Klara. Bande desssinée przeł. Zuzanna Mrozik
Wyd. Warsztaty Kultury, Lublin 2022

6 komentarzy:

 1. Czytałam z tej serii "Sonię" Babkiny. :) Ciekawa jestem tego pomieszania z poplątaniem, o którym piszesz. Czy można się z tej książki dowiedzieć, jak żyje się na Litwie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Babkinę mam w planach, na szczęście jest w bibliotece.
   W książce są migawki z Litwy, ale nie bardzo wybiórcze - bieda, przestępczość, emigracja. Mimo wszystko warto się z nimi zapoznać.;)

   Usuń
  2. W „Soni” też jest trochę pomieszania z poplątaniem. :) Ale pozostałe książki Babkiny, a czytałam wszystkie wydane w Polsce, są już bardzo realistyczne i mają uporządkowaną fabułę. Babkina to moja ulubiona autorka ukraińska. Uważam, że wspaniale pisze.

   Usuń
  3. Skoro ulubiona, to musi być coś.;) Chętnie przeczytam, bo prozaiczki ukraińskie (Śniadanko, Matijasz i Anruchowycz) bardzo mi się podobały, choć często uciekają od realizmu.

   Usuń
 2. Ja, póki co, zetknąłem się z tą serią jedynie za sprawą Wasyla Słapczuka i jego powieści "Ten sam kurz drogi", która bardzo przypadła mi do gustu. Mam nadzieję na rozwinięcie znajomości ze Wschodnim Expressem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie wcześniej był Lubka i Nagy, obaj godni polecenia. Zaraz zajrzę do Twojej recenzji.;)

   Usuń