poniedziałek, 30 grudnia 2024

Zimowa opowieść

Nigdy nie przepadałam za Zimową opowieścią Williama Shakespeare'a, bo nie przemawiała do mnie zmartwychwstająca po latach królowa, statki płynące z Czech do Włoch oraz zastanawiająco istotna rola Pauliny, było nie było, poddanej króla. Nie przepadałam, ale po obejrzeniu uwspółcześnionej wersji w stołecznym Teatrze Powszechnym zmienię zdanie.

Reżyserka Pamela Leonczyk okroiła tekst dramatu, zostawiając najważniejsze wątki, a więc: zdradę, odrzucenie, żal, przebaczenie, i osadziła historię króla Leontesa w gabinecie terapeutycznym. Pomysł ryzykowny, zgrzytający cokolwiek w pierwszej części, w drugiej czyli przedstawiającej wydarzenia szesnaście (i czterysta) lat później zagrał już znakomicie. W rezultacie oglądamy intymny rodzinny dramat, w którym cierpiący małżonkowie i dziecko zostają poddani terapii. Szukanie sposobu porozumienia się, próby rozmowy o uczuciach i potrzebach oraz, co najbardziej bolesne dla bohaterów, wyzbywanie się uprzedzeń, jest tu procesem żmudnym, zupełnie jak droga do pojednania u Szekspira. Duże wrażenie robi zwłaszcza monolog ojca (Grzegorz Artman) oraz nieporadne wystąpienie córki (Anna Ilczuk), od początku do końca porusza też cicha rozpacz matki (Karolina Adamczyk).


Jakkolwiek nowocześnie to wszystko brzmi, ze sceny słychać szekspirowski język (tu w przekładzie Piotra Kamińskiego), a oszczędne kostiumy dyskretnie nawiązują do charakteru oryginalnych postaci. Całość jest bezbłędnie zagrana, fantastycznym finałem okazała się piosenka śpiewana przez aktorów. I tak jak cztery wieki temu Zimowa opowieść miała jednocześnie smucić i przynosić ukojenie, tak i dzisiaj ten warunek został dotrzymany.



_____________________________________________________

William Shakespeare Zimowa opowieść

Teatr Powszechny w Warszawie, premiera 19 grudnia 2024

 

reżyseria – Pamela Leończyk
adaptacja i dramaturgia – Daria Sobik
scenografia i kostiumy – Magdalena Mucha
muzyka – Magdalena Sowul

Występują: Karolina Adamczyk (Hermiona), Grzegorz Artman (Leontes), Aleksandra Bożek (Paulina/Czas), Anna Ilczuk (Perdita), Oskar Stoczyński (Koterapeuta, Floryzel, Poliksenes)

 Więcej o spektaklu TU

Fotografie autorstwa HaWa pochodzą ze strony Teatru.

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz