wtorek, 12 listopada 2013

Kara boska

Wybierając się do kina na „Wenus w futrze”, nie miałam pojęcia, że otrzymam „trzy w jednym” czyli zgrabne połączenie literatury, teatru i kina. Punktem wyjścia jest opowiadanie Sacher-Masocha, którego adaptację reżyser Thomas Novacek (Mathieu Amalric) chce wystawić na scenie paryskiego teatru. Miejsce podrzędne, aktorki startujące do roli kobiecej beznadziejne, a sam reżyser tak nieporadny, że nie potrafi nawet pozbyć się spóźnionej na przesłuchanie Wandy (Emmanuelle Seigner). Ta wulgarna i mało inteligentna kobieta sprawnie wejdzie w rolę, by wkrótce całkowicie zdominować Thomasa.


Film Polańskiego można oglądać jako komedię, bo subtelna walka płci rozgrywająca się na scenie jest rzeczywiście zabawna. Gafy, przeciwieństwa charakterów oraz nieoczekiwane przemiany Wandy są siłą napędową tego filmu. Równie atrakcyjny jest temat przewodni czyli dominacja kobieca, tu w wersji ekstremalnej – aktorka i reżyser pracują wszak nad tekstem Sachera-Masocha. Powracające motto sztuki: „Bóg go ukarał i oddał w ręce kobiety” staje się przekleństwem Thomasa, który zostaje surowo ukarany. Czy aby słusznie? Mówi się, że to film o zemście kobiet na mężczyznach i trudno się z tym nie zgodzić. Wydaje mi się jednak, że Polański idzie znacznie dalej – nie tylko pokazuje rosnącą siłę kobiet, ale przestrzega przed ewentualnymi „nadużyciami”.  Novacek zostaje bowiem ukarany nie tylko za cudzy  tekst sprzed 200 lat, ale i za swoją szczerość i ufność, a nawet – paradoksalnie – za gotowość poddania się kobiecie. Najwyraźniej gniew bogiń jest równie ślepy co gniew bogów.

 
„Wenus w futrze” oglądałam z ogromną przyjemnością. Film jest inteligentny i dowcipny, dopracowany w najmniejszym szczególe (np. szminka Wandy ma ten sam rudawy odcień co skarpety Thomasa). W scenerii ograniczonej do jednego budynku, obsadą – do dwojga aktorów, Polańskiemu udało się stworzyć prawdziwy majstersztyk. Jest materiał literacki, jest nośny temat, są koncertowo zagrane role Amalrica i Seigner. W tym przypadku magia kina zadziałała w stu procentach.

____________________________________

"Wenus w futrze" (2013) Francja/Polska

reż. Roman Polański
wyst. Emmanuelle Seigner, Mathieu Almaric
więcej informacji tu16 komentarzy:

 1. Dopiero wybieram się na ten film. Ale to super, że Polański podjął znowu "teatralną" konwencję (jak w filmie "Rzeź") - mało aktorów, jedna scenografia, ale wszystko dopracowane absolutnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też b. odpowiada teatralna konwencja, ponoć w dużej mierze wymuszona niskim budżetem.
   Pomyśleć, że Polański ma już 80 lat, a wciąż jest w wysokiej formie - pozazdrościć.

   Usuń
 2. nie od dziś wiadomo, że w sensie kulturowym i społecznym, w społeczeństwach patriarchalnych mężczyźni boją się kobiet. Najbardziej co mnie interesuje w tym filmie, to konwencja literacka, w sensie budowania scenariusza i zdjęcia. Chyba się wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybierz się, raczej nie pożałujesz.;) Sama za jakiś czas zrobię sobie powtórkę, żeby dokładniej przyjrzeć się detalom.
   Co do bojących się mężczyzn nie mam pewności.;(

   Usuń
  2. piszę w perspektywie historiosocjiologicznej.

   Usuń
  3. Zabrzmiało to b. poważnie.;)

   Usuń
  4. Życzysz sobie rozwinięcia? :)

   Usuń
  5. Jeśli można w skrócie, to poproszę. Obecnie takie zjawisko występuje i chyba coraz powszechniej, ale czy kiedyś było równie popularne? Może istniała obawa przed kobietą jako istotą prawie obcą, ale chyba panowie nie mieli z tego powodu neurozy?:)

   Usuń
 3. tez mi sie film podobał, choć spierałabym się, czy bohater został ukarany za szczerość czy za fałszywe wyobrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie fałszywe wyobrażenia masz na myśli?
   Może nieprecyzyjnie się wyraziłam. Przez szczerość Thomasa rozumiem jego otworzenie się i odkrycie utajonych ciągot. Być może dla niego samego były one zaskoczeniem, albo czymś wstydliwym. Ujawnił je i natychmiast dostał po głowie. Moim zdaniem Thomas ma w sobie wiele z Gregora.;)

   Usuń
 4. Cieszę się, że w końcu będę mógł się wybrać na coś porządnego do kina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi mnie, jak mężczyźni odbierają ten film.;)

   Usuń
 5. Mnie tez ciekawi. Jak spojrzałam na twarze panów tuz po włączeniu świateł, to widziałam, że miny mieli troszkę niepewne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, że nie obawiali się wracać do domu.;)

   Usuń
 6. Może to tylko kwestia wyglądu na zdjęciach, bo filmu nie oglądałam, ale Mathieu Amalric kojarzy mi się z samym Polańskim. Czyżby symboliczne przesłanie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amalric został Polańskiemu podsunięty właśnie przez wzgląd na to podobieństwo.;) Ale film ogląda się bez obciążeń związanych z osobą reżysera i jego życiem prywatnym, zresztą to byłoby chyba zbyt duże uproszczenie.

   Usuń