poniedziałek, 28 marca 2022

Czarnolas

Jeśli Czarnolas, to Jan Kochanowski, a jeśli Kochanowski to Wsi spokojna, wsi wesoła, przynajmniej dla mnie. U Jagi Słowińskiej początkowo tak jest: trwa piękne lato, pośród bujnej przyrody rodzi się czysta, niewinna miłość, potem dziecko nazywane Księciem. Bajkowego zakończenia na próżno jedno szukać, ponieważ czar nagle pryska – w ciągu kilku lat umierają najbliżsi chłopca.

W jego dziecięcym przekonaniu odchodzą do pobliskiego lasu, który mimo, a może z powodu ponurej otoczki, zdaje się mieć nadzwyczajną moc przyciągania. Wchodziło się do niego, gubiło i płakało, a potem wracało. W całym tym miejscu jednak lasem nie pachniało, ale słodem jęczmiennym, miękkim chlebem tostowym, czymś lepkim i dusznym. Żaden dorosły nie jest w stanie ochronić Księcia przed osobliwą siłą drzew, kiedy ten z tęsknoty za zmarłymi rusza w mroczną i groźną gęstwinę. To ślepe brnięcie ku nieokreślonemu niebezpieczeństwu przywodzi na myśl śmiertelny powab Króla olch – osieroconemu chłopcu nieszczególnie zależy na życiu bez ukochanych bliskich.

Czarnolas Słowińskiej jest piękną, nieco przewrotną baśnią o balansowaniu na pograniczu świata żywych i umarłych czyli o arcytrudnej sztuce godzenia się ze stratą. Nastrojowe, a zarazem lakoniczne opisy urzekają i gdyby nie złowieszczy refren przypominający, że tu się gubi sens, tam się mieszał czas, można by zapaść w trans. Niewiarygodne, jak ogromny ładunek literackich doznań niesie ze sobą ta skromnych rozmiarów książka.

_______________________________________________

Jaga Słowińska, Czarnolas, Korporacja Ha!art, Kraków 2021

 

3 komentarze:

 1. Ha!art to świetna oficyna, która proponuje właśnie taką przewrotną, niebanalną, a momentami wręcz zadziorną prozę. Rzadko (oj, za rzadko!) sięgam po dzieła tego wydawnictwa, ale kiedy już to zrobię, to na ogół jestem bardzo usatysfakcjonowany. Dlatego "Czarnolas" trafia na moją listę książek poszukiwanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pyk, kupione. Okazało się, że ebooka można nabyć za ok. 15 zł :)

   Usuń
  2. Zgadza się - Ha!art proponuje niebanalną prozę, choć moim zdaniem tylko co trzeci polski debiut u nich wydany jest udany.;( Ale nic to, i tak doceniam, również ze względu na publikacje sprzed dwóch dekad (niewiarygodne, że aż sprzed tylu).
   Myślę, że będziesz zadowolony z lektury, sama chyba też nabędę na własność.

   Usuń