wtorek, 18 marca 2014

Ślad po mamie

Kiedy jest już po wszystkim, dziewczynka odczuwa ulgę, ale wstydzi się tej ulgi, nie wie, jak ma o tym powiedzieć i komu. Nie wie, jak ma nazwać to, co zrobiła. Milczy o tym długo, aż w końcu nie wytrzymuje i pisze książkę. [s. 9]

I dobrze, że pisze, bo „Ślad po mamie” jest bardzo dobrą książką: dzięki prostemu stylowi autentyczną i poruszającą, ze względu na temat ważną. A że o aborcji mówi się u nas od czasu do czasu, pisze jeszcze rzadziej, powieść Marty Dzido tym bardziej zasługuje na uwagę.


W przypadku głównej bohaterki problem niechcianej ciąży zostaje rozwiązany szybko i bezpiecznie – decyzję o zabiegu podejmuje jej chłopak, on też zapewnia adres sprawdzonego lekarza i środki finansowe. Była ciąży, nie ma ciąży, przynajmniej na pozór wszystko wróciło do normy. Na pozór, jako że maturzystka Ania jest osobą młodą i nieukształtowaną, stąd też egzamin z dojrzałości w postaci dziecka okazuje się dla niej za trudny. Problem doraźny, owszem, został usunięty, nie pozostaje jednak bez konsekwencji. Osamotnienie i brak wsparcia ze strony bliskich potęgują zagubienie dziewczyny, która w swoim ciele i w swoim życiu czuje się źle. Droga do dorosłości będzie długa i wyboista, ale możliwa do pokonania.

„Ślad po mamie” wyraźnie pokazuje, jakie są koszty decyzji o aborcji. Nie jest to na szczęście nachalna agitacja, raczej opowieść o skomplikowanej przemianie dziecka w kobietę. Wystarczy zresztą rozpatrzyć sytuację odwrotną i okaże się, że skutki zachowania ciąży mogłyby być podobne, jeśli nie takie same – główna bohaterka nie dojrzała do żadnej z tych decyzji. Nie ma złotego środka, zdaje się mówić Dzido, i ja jej wierzę.

______________________________________________________
Marta Dzido „Ślad po mamie”, Korporacja Ha!art, Kraków, 2006

4 komentarze:

 1. Ale to pokazuje że organizacje pozarządowe w naszym kraju nie pomagają takim osobą .
  Gdyby ktoś zapewnił jej pomoc w postaci lokum czy dorywczej pracy zaraz sytuacja mogłaby by sie zmienić a tak jest osamotniona

  Polecam promocje
  Empik: kup 3 a zapłać za dwie do 21 marca
  Znak.com.pl Kup 4 i dostań 40 % rabatu
  Pozdrawiam
  Sprawdzamypromocje.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Główna bohaterka nie była bezdomna, miała również środki na utrzymanie. Jej osamotnienie wynikało głównie z braku bliskiej osoby, która by jej pomogła duchowo.

   Usuń
 2. Mam wrażenie, że w takich sytuacjach u nas delikwentki nie tylko się duchowo nie wspiera ale jeszcze dobija, głównie religijną ideologią. Ciekawe w jakim stopniu autorka zwraca na to uwagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Dzido sprawa jest tak dyskretnie załatwiona, że nie było szansy na żadne naciski ideologiczne. Tu nawet zabrakło miejsca na rozważenie za i przeciw.;(

   Usuń