sobota, 9 kwietnia 2016

Telewizyjny sezon na Szekspira

Miło zauważyć, że kilka kanałów telewizyjnych postanowiło włączyć się do obchodów 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

I tak w kanale filmowym Ale kino+ rozpoczęto emisję 12-odcinkowego serialu dokumentalnego "Sezon na Szekspira" (premiery w każdą niedzielę po godz. 10.00, powtórki w czwartki po godz. 19.00). O inscenizacjach oraz świecie dramaturga opowiadać będą reżyserzy i aktorzy m.in. Jeremy Irons, Derek Jacobi, Morgan Freeman i Kim Cattrall. W pierwszym odcinku omawiano Wieczór Trzech Króli oraz Jak wam się podoba w kontekście postaci kobiecych oraz wątku zamiany płci. Świetnie pomyślany i urozmaicony, zdecydowanie zachęcił mnie do śledzenia kolejnych. Odcinek drugi już jutro o godz. 10.25 - Ethan Hawke przybliży widzom Makbeta.


Telewizja publiczna nie zostaje w tyle, od wtorku TVP Kultura przypomina bardziej znane adaptacje sztuk Szekspira. Pokazano już Romea i Julię w reż. Jerzego Gruzy, w kolejne wtorki obejrzeć będzie można Otella w reż. Andrzeja Chrzanowskiego, Poskromienie złośnicy i Burzę w reż. Krzysztofa Warlikowskiego oraz 2007: Macbeth w reż. Grzegorza Jarzyny. O wartość artystyczną spektakli można się kłócić, ale na pewno warto porównać choćby sposób podejścia do klasyki. Dla mnie numerem jeden w tym zestawieniu jest na pewno Poskromienie złośnicy z Danutą Stenką i Adamem Ferencym.


Tymczasem jutro wieczorem po godz. 21.30  TVP Polonia przypomni Juliusza Cezara w reż. Jana Englerta.Dokładny repertuar i kalendarium Teatru Telewizji na kwiecień znajduje się TU.17 komentarzy:

 1. W takich sytuacjach żałuję, że nie mam więcej kanałów, tylko naziemną....chętnie bym obejrzała ten serial....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból, dopóki sama nie miałam dostępu do tego kanału, prosiłam znajomych o nagrywanie różnych programów.;(
   Może TVP się zlituje i za kilka lat zakupi ten cykl.

   Usuń
  2. Najszybciej pewnie zareagowałaby TVP Kultura, pokazują fajne seriale dokumentalne.

   Usuń
 2. Mogę się tylko podpisać pod słowami Ani. Generalnie wystarcza mi te kilka kanałów, jakie posiadam, bo i tak uważam, że nie ma co oglądać, a telewizor służy mi, jako ekran do odtwarzania płyt, ale żałuję, że w podstawowym pakiecie, jaki wybrałam (najmniej za najniższą cenę) nie ma TVP Kultura. Ale Polonię odbieram, więc postaram się obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to prawda: w telewizji jest mało wartościowych rzeczy do oglądania (na dodatek w sensownej porze), ale w Kulturze da się często coś dobrego zobaczyć. Ostatnio pojawił się nawet cykl Życie prywatne arcydzieł - w formule podobny do tego, o którym wspominałaś przy innej okazji.
   W TVP Polonia pojawiają się powtórki b. dobrych sztuk, zawsze to jakaś pociecha.

   Usuń
 3. a może TVP Kultura udostępni przedstawienia również przez vod.tvp.pl? ostatnio w ten sposób udało mi się obejrzeć Tygodnik Kulturalny, może udostępnią i Miesiąc z Szekspirem?
  ja prawdopodobnie w ramach osobistych obchodów rocznicy urodzin Szekspira wybiorę się do Stratford-upon-Avon :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te spektakle mogą być dostępne na stronie NINA, obawiam się tylko o jakość.;(
   Zazdroszczę Ci tej wyprawy i czekam na relacje, bo na pewno będzie się dużo działo.;)

   Usuń
  2. dzięki za podpowiedź; masz rację, mogą być dostępne na NINIE. jak będę oglądać to i tak na swoim laptopiczku, więc co do jakości wymagań dużych nie mam...
   z wycieczki na pewno zdam relację! czekam tylko na pełniejszą wiosnę :)

   Usuń
  3. Na vod.tvp.pl też pewnie część spektakli jest dostępna, jakoś nie rozgryzłam jeszcze tej witryny.;(
   Wyobrażam sobie, że Stratford będą nawiedzać dzikie tłumy, ale to budujące.;)

   Usuń
  4. rzadko korzystam z vod.tvp.pl, bo kiedyś mieli chyba dosyć skomplikowany system logowania. ostatnio udało mi się obejrzeć program i bez tego, więc może będę zagladać częściej, przynajmniej dla Tygodnika Kulturalnego. z NINY też bym chciała częściej korzystać, bo mają wartościowe rzeczy, pytanie tylko jak znaleźć czas na to wszytsko?
   dzikie tłumy w Stratford będą na pewno, chyba że wybiorę się w jakiś poniedziałek ;)

   Usuń
  5. Na NINA jak dotąd najbardziej spodobały mi się słuchowiska i filmy dokumentalne, można trafić na rarytasy.
   Czas - tak, to chyba największy problem.;)

   Usuń
  6. Z dzisiejszego biuletynu NINA:
   http://www.nina.gov.pl/szukaj/?s=Polski+Szekspir+Wsp%C3%B3%C5%82czesny&utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=NInA_Ogolny_14.04.2016

   Usuń
  7. dzięki! właśnie się wkręciłam w przeglądanie NINATEKI! nie wszystko jest dostępne poza granicami Polski, niestety, ale widziałaś, że jest Przechodzień Titkowa o Konwickim? http://ninateka.pl/film/przechodzien-andrzej-titkow Pewnie tak, i pewnie widziałaś, ale ja się bardzo podekscytowałam!

   Usuń
  8. Kiedyś widziałam w tvp, ale z przyjemnością obejrzę jeszcze raz. Konwicki miał w sobie magnetyzm.;)

   Usuń
  9. Mnie udało się wczoraj obejrzeć :) Brakuje takich ludzi jak Konwicki, przydaliby się szczególnie dziś...

   Usuń
  10. Niestety to prawda, a o nowe autorytety trudno.;(

   Usuń