poniedziałek, 1 sierpnia 2011

***


Anna Świrszczyńska

STRZELAĆ W OCZY CZŁOWIEKA

pamięci Witka Rosińskiego


Miał piętnaście lat,
był najlepszym uczniem z polskiego.
Biegł z pistoletem
na wroga.

Zobaczył oczy człowieka,
powinien był strzelić w te oczy.
Zawahał się.
Leży na bruku.

Nie nauczyli go
na lekcjach polskiego
strzelać w oczy człowieka.
7 komentarzy:

 1. Nauczyli go za to, że bardzo pięknie i szlachetnie umiera się za Ojczyznę, że trzeba walczyć nawet jeśli się nie potrafi i nie ma na to wystarczających środków, że racjonalne myślenie to tchórzostwo i zdrada.

  OdpowiedzUsuń
 2. --> Paula

  Bardzo wymowne, zgadzam się.

  --> Elenoir

  Masz (niestety) rację. A tak łatwo potępiamy islamskich ekstremistów, którzy we własnym rozumieniu również walczą za ojczyznę.

  OdpowiedzUsuń
 3. "dulce et decorum est pro patria mori" - to nie jest przecież polski wynalazek. Trafił może u nas na podatny grunt, ale ocenianie z dzisiejszej perspektywy postaw ludzi z innej epoki jest jak dla mnie bezcelowe jednak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wyobrażasz sobie zatem lekcje historii z dowolnego okresu w dziejach? Jako przyswajanie faktów jedynie? Wydaje mi się, że co jak co, ale polityka jest wyjątkowo "ocenna" i m.in. na ocenianiu postaw/decyzji polega nauczanie historii.

  Mam wiele szacunku dla poległych w czasie wojny, a Powstania szczególnie, i co roku 1 sierpnia z żalem myślę o tysiącach ludzi, którzy stracili wówczas życie. Dla mnie to przede wszystkim ogromna strata.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak masz rację. Jest to ogromna strata! Aż się serducho ściska:( Może gdyby nie Powstanie zginęło by dużo mniej ludzi, zwłaszcza cywili (choć kto wie). Jednak ludzie mieli już dość. Chcieli podnieść głowy i walczyć. Za każdą cenę. Jak patrzę na te ich twarze, te twarze ludzi w naszym wieku (o to już seniorzy), na tych Kolumbów rocznik 20, na te dzieciaki w za dużych hełmach to ten widok napawa mnie mieszanką dumy, wdzięczności, podziwu i przepastnego smutku:(
  Pozdrawiam. Dobrze, że pamiętamy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Święte słowa: pamiętamy.
  Zdjęcia, o których piszesz, u mnie akurat powodują ścisk gardła. Bo wiem, co było później.

  OdpowiedzUsuń