Anna Świrszczyńska
STRZELAĆ W OCZY CZŁOWIEKA
pamięci Witka Rosińskiego
Miał piętnaście lat,
był najlepszym uczniem z polskiego.
Biegł z pistoletem
na wroga.
Zobaczył oczy człowieka,
powinien był strzelić w te oczy.
Zawahał się.
Leży na bruku.
Nie nauczyli go
na lekcjach polskiego
strzelać w oczy człowieka.
Piękne i bardzo wymowne.
OdpowiedzUsuńNauczyli go za to, że bardzo pięknie i szlachetnie umiera się za Ojczyznę, że trzeba walczyć nawet jeśli się nie potrafi i nie ma na to wystarczających środków, że racjonalne myślenie to tchórzostwo i zdrada.
OdpowiedzUsuń--> Paula
OdpowiedzUsuńBardzo wymowne, zgadzam się.
--> Elenoir
Masz (niestety) rację. A tak łatwo potępiamy islamskich ekstremistów, którzy we własnym rozumieniu również walczą za ojczyznę.
"dulce et decorum est pro patria mori" - to nie jest przecież polski wynalazek. Trafił może u nas na podatny grunt, ale ocenianie z dzisiejszej perspektywy postaw ludzi z innej epoki jest jak dla mnie bezcelowe jednak.
OdpowiedzUsuńJak wyobrażasz sobie zatem lekcje historii z dowolnego okresu w dziejach? Jako przyswajanie faktów jedynie? Wydaje mi się, że co jak co, ale polityka jest wyjątkowo "ocenna" i m.in. na ocenianiu postaw/decyzji polega nauczanie historii.
OdpowiedzUsuńMam wiele szacunku dla poległych w czasie wojny, a Powstania szczególnie, i co roku 1 sierpnia z żalem myślę o tysiącach ludzi, którzy stracili wówczas życie. Dla mnie to przede wszystkim ogromna strata.
Tak masz rację. Jest to ogromna strata! Aż się serducho ściska:( Może gdyby nie Powstanie zginęło by dużo mniej ludzi, zwłaszcza cywili (choć kto wie). Jednak ludzie mieli już dość. Chcieli podnieść głowy i walczyć. Za każdą cenę. Jak patrzę na te ich twarze, te twarze ludzi w naszym wieku (o to już seniorzy), na tych Kolumbów rocznik 20, na te dzieciaki w za dużych hełmach to ten widok napawa mnie mieszanką dumy, wdzięczności, podziwu i przepastnego smutku:(
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. Dobrze, że pamiętamy!
Święte słowa: pamiętamy.
OdpowiedzUsuńZdjęcia, o których piszesz, u mnie akurat powodują ścisk gardła. Bo wiem, co było później.