czwartek, 10 października 2013

Listopadowe spotkanie Klubu Czytelniczego

Lekturą listopada będzie „Pasażerka” Zofii Posmysz czyli książka o zagładzie napisana z punktu widzenia oprawców. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że autorka była więźniarką obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbrück.

Streszczenie z okładki: Lata 60. XX wieku, rejs liniowca z Europy do Ameryki Południowej. Idylliczny nastrój podróżujących bohaterów pryska, kiedy była nadzorczyni obozu koncentracyjnego spostrzega wśród pasażerów okrętu osobę łudząco podobną do pewnej więźniarki z Auschwitz.


Ciekawa jest historia powstawania książki: najpierw, w 1959 r., powstało słuchowisko radiowe pt. „Pasażerka z kabiny 45” (reż. Jerzy Rakowiecki), w 1960 r. zrealizowano przedstawienie telewizyjne „Pasażerka” (reż. Andrzej Munk), a rok później autorka napisała nowelę filmową i - wspólnie z Andrzejem Munkiem - scenariusz filmowy. Zdjęcia do filmu przerwała śmierć reżysera, niemniej „Pasażerka”, zmontowana przez jego współpracowników, pojawiła się w kinach w 1963 r. W międzyczasie ukazała się wersja powieściowa (1962).

Książka doczekała się wielu przekładów, adaptacji teatralnych, a nawet operowych. W tym roku Zofia Posmysz obchodziła 90-te urodziny.

Zapraszam serdecznie na dyskusję. Początek w piątek 15 listopada 2013 r.

18 komentarzy:

 1. Chyba nie muszę pisać, że bardzo się cieszę z odkurzenia "Pasażerki"? Dodam, że i słuchowisko, i film są na jutubie, zrobię sobie powtórkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to czytać.;) Film jako tako pamiętam, ale słuchowiska chętnie wysłucham. Dzięki za podpowiedź.;)

   Usuń
 2. Mnie także czeka powtórka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli mogę liczyć na Twój udział?:)

   Usuń
  2. Możesz. O ile się zmotywuję. Bo przecież jeszcze są "Matki", a ja mam zastój, czytelniczy...

   Usuń
  3. Matkami" nie zawracaj sobie głowy.;)

   Usuń
  4. Chętnie je przeczytam. Co prawda, mam jedną przełożoną, i rehablitowaną, własną,ale z chęcią wezmę te na warsztat. Zmieniając temat, od sierpnia u mnie jakoś obozowo w temacie kultury,,,

   Usuń
  5. W takim razie "Pasażerka" akuratnie wpisuje się w ten nurt.

   Usuń
  6. tak... http://www.youtube.com/watch?v=r4kyrJd8CWQ A to wspomniane przez ZWL słuchowisko.

   Usuń
 3. Miałam napisać, że nie wezmę udziału, bo "Pasażerki" nie ma u nas w bibliotece, ale skoro jest słuchowisko na yt , to zobaczymy co da się zrobić ;-)
  Natomiast na najbliższe spotkanie klubu 'Awans" przeczytany ;-)
  Agnesto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie w bibliotece też niestety brakło "Pasażerki", jest za to coś innego. Agnesto, zachęcam do udziału w dyskusji choćby tylko ze znajomością słuchowiska.
   "Awans" szybko się czyta, prawda?:)

   Usuń
 4. Ja tym razem spasuję. W tym tygodniu byłam z uczniami w muzeum na Majdanku i szczerze mówiąc odchorowałam to jeszcze bardziej niż w ubiegłym roku. Na kilka najbliższych tygodni tematyka obozowa będzie poza moim zasięgiem.
  Udanej dyskusji, na pewno będzie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z lekką dozą nieśmiałości (nadal), namówiona przez Lirael, poszukuję właśnie tytułu i zgłaszam chęć wzięcia udziału w dyskusji... :-) o ile, rzecz oczywista, podołam :) (warunkiem koniecznym jest jednak dotarcie na czas przesyłki z zakupioną książką, bo w mojej bibliotece niestety nie ma..)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki za terminowość dostawy i zachęcam do dyskusji. Myślę, że "Pasażerkę" warto znać, choćby dlatego, że autorka była więźniem obozów koncentracyjnych.
   Tak czy owak, zapraszam.;) Miło będzie Cię powitać w naszym gronie.

   Usuń