poniedziałek, 11 stycznia 2010

The Caged Virgin - Ayaan Hirsi Ali

Ayaan Hirsi Ali znana jest w Polsce z książki "Niewierna". Muzułmanka z Somalii, która miała odwagę uciec przed zaaranżowanym małżeństwem, od kilku lat mieszka w Holandii, gdzie działa (także jako członkini parlamentu) na rzecz m.in. emancypacji kobiet muzułmańskich. Laureatka wielu nagród, prześladowana przez fanatycznych muzułmanów za współautorstwo filmu 'Submission'.

The Cage Virgin to zbór esejów, w których Hirsi prezentuje swoje krytyczne opinie na temat Islamu i sytuacji muzułmańskich kobiet. Opinie są wyważone i dobrze przemyślane, często poparte własnymi doświadczeniami. I tak według autorki wszelkie problemy z Islamem wywodzą się stąd, że: 1. Islam jest religią strachu (przed Bogiem), 2. wykładnią wszelkiej wiedzy są proroctwa Mahometa czyli nauki z VII wieku n.e., 3. Islam bazuje na moralności seksualnej. Dlatego też Hirsi usilnie namawia do kwestionowania religii i otwartej dyskusji. Niestety jest to trudne, a nawet wręcz niemożliwe, ponieważ każda osoba krytykująca Islam naraża się na odsądzenie od czci i wiary.

Autorka uważa, że hołdowanie przestarzałym zapisom religijnym powoduje zacofanie krajów muzułmańskich; nie dotyczy to właściwie tylko tych państw, które mają dostęp do bogactw naturalnych. Zacofanie odbija się także na kobietach, które nie dość, że skazane są na swego rodzaju wykluczenie ze społeczeństwa, to częstokroć nie posiadają nawet podstawowego wykształcenia. Błędne koło polega na tym, że jako matki nie są w stanie przekazać swoim dzieciom nic więcej niż przestarzałe wzorce i zasady.

Bardzo ciekawe są wywody dotyczące dziewictwa kobiet, które stało się niemal obsesją dla muzułmanów. Cnota to największy skarb kobiety, którego należy strzec za wszelką cenę - nawet za cenę jej życia. Utrata dziewictwa przed ślubem oznacza hańbę dla całej rodziny, zwłaszcza jej męskiej części, stąd też robi się wszystko, aby nieszczęsne kobiety "uchronić" od ewentualnych pokus i zagrożeń: są poddawane obrzezaniu, noszą stroje maskujące kobiecość, są izolowane od kontaktu ze światem zewnętrznym. Co za tym idzie, są niemal bezwolnymi istotami, których nieposłuszeństwo bywa surowo karane. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że muzułmanka jest tyle warta, co jej cnota.

Hirsi nie ogranicza się do napiętnowania bulwersujących kwestii, przedstawia również konkretne sposoby mające na celu poprawę sytuacji. Przede wszystkim podkreśla wagę oświecenia, jakiego jej zdaniem brakuje muzułmanom. Uważa, że państwa zachodnie nie powinny zbyt mocno użalać się nad losem pokrzywdzonych muzułmańskich emigrantów, ponieważ prowadzi to do podtrzymywania status quo. W zamian należy wskazywać drogi do rozwoju, emancypacji, a nawet zacząć stawiać pewne wymagania.

Autorka prezentuje ponadto rozwiązania dla placówek rządowych w zakresie zapobiegania obrzezywaniu dziewcząt i przemocy domowej w rodzinach emigranckich. Mamy tu także poradnik dla kobiet planujących odejście z domu oraz scenariusz filmu 'Submission', który stał się przyczyną śmierci jego reżysera Theo van Gogha w 2004 r. Życie samej Hirsi jest zagrożone z tego samego powodu.

Wyjątkowo pouczająca lektura.

Moja ocena: 10/10

Ayaan Hirsi Ali, 'The Caged Virgin. An Emancipation Proclamation for Women and Islam', Free Press, 2006.

6 komentarzy:

 1. Wątek Ayan Hirsi Ali pojawia się też wielokrotnie w świetnej książce Iana Burumy pt." Śmierć w Amsterdamie", którą wydało Universitas. Lekturę bardzo polecam;)
  mp
  ps. pozdrawiam serdecznie i dziękuję za świetnego bloga - bardzo mi się podoba;)

  OdpowiedzUsuń
 2. --> mp

  Dziękuję za miłe słowa i zapraszam częściej;) Za podsunięcie tytułu też bardzo dziękuję - nie wiedziałam o tej książce. Oglądałam film dokumentalny o Theo van Goghu i zainteresowała mnie jego kontrowersyjna postać. Nie zawadzi poczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa co w tej lekturze Pani znalazła pouczającego?

  OdpowiedzUsuń
 4. czy można kupić tą książkę po polsku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, nie została przetłumaczona na polski. Mogę podzielić się swoją, po angielsku.

   Usuń